Ce trebuie să știe un copil la sfârșitul anului școlar?

Zilele senine de școală se apropie de final, iar vacanța lungă de vară se strecoară tot mai des în mintea copiilor. Ghiozdanele sunt purtate pentru ultimele dăți, iar sunetele penarelor care se închid vor răsuna în sălile de clasă în curând goale.

Cu toate acestea te-ai întrebat vreodată: “ce ar trebui să știe copilul meu la finalul anului școlar? ”

Echipa Școala INTUITEXT alături de specialiștii din domeniul educației și pedagogiei vin cu răspunsul.

Descoperă și tu ce trebuie să știe copilul tău la finalul clasei I sau a II-a:

scoala online

În cazul disciplinei Comunicare în limba română cei mici trebuie să:

1. Comunice oral (ascultat, vorbit, interacțiune)
  2. Citească / lectureze
  3. Scrie / redacteze
  4. Cunoască elementele de construcție a comunicării

Așadar, copiii au învățat să se salute între ei, să împartășească o idee sau chiar să se prezinte.

Bravo micuților – intonăm corect propozițiile, vorbim pe rând și îl ascultăm pe celălalt! Dar nu ne-am oprit aici: acum știm să citim și să scriem chiar tot alfabetul!

Din orele de Matematică și explorarea mediului copiii ar fi trebui să cunoască:

1. Numerele
  2. Figuri și corpuri geometrice
  3. Măsurări
  4. Date
  5. Științele vieții
  6. Științele pământului
  7. Științele fizicii

Ce frumos! Știm cum să ne jucăm cu cifrele și forme de tot felul.

Părinți aveți grijă, pungașii voștri au învățat cum să-și numere banii de buzunar și cât a mai rămas până primesc alții!

Și ca să le dovedim tuturor cât de isteți suntem cunoaștem cum ne funcționează corpul, Pământul și chiar Soarele.

Vrei să te asiguri că micuțul tău repetă și consolidează pe parcursul verii ceea ce a învățat până acum? Te așteptăm online la Școala INTUITEXT!

În acest spațiu digital, tu, ca părinte, stai liniștit că cel mic petrece timpul în mod util: se joacă și repetă tot ceea ce a învățat! În plus, ca părinte, vei avea zona ta specială: tot ce face copilul la Școala INTUITEXT se transformă în rapoarte detaliate – vei vedea performanța lui, punctajele obținute și activitățile preferate.

Continuă povestea de aici și citește alte articole interesante sau intră p-acolo ca să vezi cum te poți distra încă din această vară!