3 campioni mondiali, 6 campioni europeni la Campionatul European Kendama în București, între 7-9 septembrie

Ultimele noutăți despre programul și premiile competiției

Claudia Cojocea - Editor
Nick-Gallagher-Klack
Nick-Gallagher-Klack

Vă reamintim că EKO2018 – Campionatul European de Kendama (European Kendama Open 2018) este un eveniment-concurs organizat în perioada 7-9 septembrie la Caro Hotel Club din București.

Organizatorii de la EKO și Depozitul de Kendama au anunțat premiile, programul competiției, companiile de kendama ce oferă premii, precum și ultimele nume ale campionilor kendama care vor fi prezenți la București.

Campionii VIP care sunt așteptați la EKO-Campionatul European de Kendama sunt Nick Gallagher (Campion Mondial 2018), Bonz Atron (Multiplu Campion Free Style, Campion Mondial 2014), Thorkild May (Campion Mondial free style 2014). La eveniment va fi prezent și Kota Kagoshima, reprezentantul GLOKEN, organizatorul Campionatul Mondial Kendama din Japonia.

Printre campionii Europeni 2018 care sosesc la București sunt Joris Schweppe din Olanda, Albert Kirvesmaki din Finlanda, Daniel Lambert din Irlanda, Paul Sayer din Scoția, Socrates Iranzo Ses din Spania sau Eric Woss din  Austria.

Se alătură listei oaspeților de seamă și Jeffrey Van Reeven,  jucător foarte renumit în lumea kendama reprezentând Sweets Kendamas Legend, Ole Bohl de la Kendama Israel  și Rolf Ganer de la Krom Kendama.

Invitații speciali ai evenimentului vor face demo-uri în fața publicului-spectator, vor asigura jurizarea concursului și, de asemenea, vor face fotografii și vor da autografe pasionaților de kendama.

Cunoscuții kendamiști Oase și Alpha, reprezentanți de seamă ai Sweets Kendamas România, vor fi gazdele evenimentului la care sunt așteptați peste 3.000 de participanți.

Premii

Campionul European (sau cel mai bine clasat la secțiunea Pro Open Division a Campionatului European de Kendama–EKO 2018) se califică automat la KWC 2019 Japonia-Campionatul Mondial Kendama de anul viitor, având acoperite și costurile de transport și cazare.

Trofeul EKO este realizat de Kazuma Iwata, legenda din spatele firmei Mugen, unul din cei care au creat kendama.

Premiile pentru locurile 1, 2 și 3 constau în kendame oferite de cele mai mari companii de kendama din lume, precum Sweets Kendamas, Kendama Israel, Krom, Mugen Musou-Trofeu, Gloken, Ozora Kendama, Active Kendamas, Kendama Bulgaria, Dao Kendama, Nativ Kendama și Kendama Europe.

Programul Campionatului

 Vineri, ora 15:00

15:00 Start EKO

15:00 Înscrieri – la intrare

15:00 Ridicare rucsacuri EKO – la Kendama Shop

16:00 Prezentare EKO – Scena principală

17:00 Companiile de kendama își prezintă produsele – Scena principală

18:00-18:30 Demos #1 – Scena principală

19:00-19:30 Mini jocuri – Scena principală

20:00 Prezentarea campionilor din fiecare țară – Scena principală

20:30 Anunțarea noilor membri Dkipa – Scena principală

Sâmbătă, ora 10:00

10:00 Înscrieri, ultimele înscrieri la ora 11:00 – la intrare

10:30-11:00 Mini jocuri – Scena principală

11:00-12:00 Calificări pntru nivele Începători – Scena principală B

11:00-12:00 Calificări pentru nivel intermediar – Scena principală A

12:30-15:00 Calificări nivelul PRO – Scena principală A&B

15:00-15:30 Demos #2 – Scena principală

16:00-18:00 Cupa Gloken Style- Runda 1 și 2- peste tot

18:30-19:30 Calificări nivel avansați – Scena principală

19:30 Tombola – Scena principală

20:00 Freestyle PRO – Scena principală

Duminică, ora 10:00

10:00-11:00 Finalele -Începători, Intermediari, Avansați-Scena principală

11:00-11:30 Demos #3 – Scena principală

11:45-16:00 Pro Division cu Finalele – Scena principală A&B

16:15-18:15 Finalele Cupe Gloken Style – Scena principală

18:30 Premiere și ceremonia de rămas bun – Scena principală

19:00 Final

Mai multe detalii despre tricklist-urile la toate categoriile EKO 2018 găsiți pe https://www.sweetskendamas.ro/european-kendama-open-2018 , la categoria Competitions.

Istoric EKO

Campionatul European de Kendama- European Kendama Open (E.K.O) se organizează anual, oferind titlul de “Campion European Kendama” celui mai bun jucător european din competiție. Are mai multe categorii de concurs, iar titlul de campion se acordă la secțiunea Pro Knockout.

Începând cu anul 2010, titlurile naționale europene au fost acordate și celui mai bun jucător care concurează din fiecare țară care nu are deja propriul său concurs național de kendama. E.K.O. a fost fondat de Void, în numele Asociației Britanice de Kendama. Void a condus E.K.O până în 2016 când s-a format o nouă echipă.

Anul trecut EKO a avut loc în Polonia, reunind 32 participanți, 31 competitori din 13 țări.

Mai multe detalii legate de eveniment găsiți pe site-ul www.sweetskendamas.ro .

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *