FIȘĂ clasa I. Comunicare în limba română.

Literele r și n

Anca

Școala online –  aceasta este  expresia de pe buzele tuturor: profesori, elevi, copii.

Cum facem să trecem cu bine de această etapă în care clasa este înlocuită cu un monitor?

Potrivit studiului didactic.ro, în timpul școlii online, cadrele didactice trebuie să facă un efort mai mare pentru a transmite informația către fiecare elev și, în același timp, să realizeze ore captivante. Dacă mai adăugam și stresul cauzat de unele posibile dificultăți tehnice, putem da o definiție clară a perioadei dificile pe care o traversați.

Ne străduim ca prin intermediul platformei scoalaintuitext.ro să prezentăm filme, jocuri de exersare menite să  vă ajute în diferite momente ale lecției și să venim cu idei pe care să le integrați în predarea la clasa online.

Iată câteva TRUCURI de la cadre didactice pentru învățământul primar pentru a avea ore cât mai atractive:

1. transmiteți informația cuprinsă în program pe placul elevilor cu ajutorul  filmulețelor colorate, scurte și eficiente;
  2. în cadrul orelor online, informația trebuie să fie concentrată pentru ca elevii să nu-și piardă interesul;
  3. afişați pe ecran ideile care rezultă dintr-un exercițiu în forme cât mai inedite: cuvinte, colaje, elemente muzicale;
  4. oferiți feedback elevilor! Le va susține motivația!

Redăm mai jos câteva fișe cu exerciții. Literele de tipar și de mână – toate vor fi învățate ușor de elevii clasei I cu ajutorul filmulețelor explicative disponibile.

Intrați pe scoalaintuitext.ro! Puteți accesa GRATUIT animațiile și jocurile educaționale!

Iată 3 fișe pentru clasa I: literele r și n.

Un comentariu la „FIȘĂ clasa I. Comunicare în limba română.”